Co je nového ve vesmíru?

Každou chvilku něco. Aktuálně se třeba u Berlína nacházejí úlomky vzácného druhu meteoritu, který je navíc teprve osmým, o jehož průletu atmosférou se vědělo dopředu. Vrtulníček končí svou marsovskou misi, kterou si protáhl z měsíce na skoro tři roky. Čeští vědci se podílejí na stavbě kosmické observatoře, která odstartuje za 11 let a bude měřit gravitační vlny, které hýbou prostorem a časem ve vesmíru.

 

Jako malá holka jsem chtěla být astronomka. Jednak jsem měla radši noci, a jednak mě k zájmu o vesmír vedl táta. Naše setkání provázela věta “Ahoj, co je nového ve vesmíru?” Nevím, jestli jsme se vzájemně ptali na to, jak se máme. Mluvit o vesmíru bylo asi jednodušší, a mě bavilo poslouchat jeho vyprávění. O sobotních ránech jsme společně ladili Meteor a navštěvovali první internetové kavárny. Kvůli ještě čerstvějším novinkám z hlubin nekonečna. Hodiny trávené v planetáriu, hlavně v jeho předsálí, a po večerech místo pohádky praktický Stopařův průvodce po galaxii.

 

S dospíváním přišly jiné zájmy, hovory o hvězdách ustaly. Stále jsem se ale ráda dívala vzhůru. Nejkrásnější oblohu jsem viděla v rumunských horách a v Makedonii. Dokonce jsem nějakou dobu bydlela v dávné pracovně amatérského hvězdáře. Teď mě do hry vrací Profesor Astrokocour a večerní mávání vlakům a hvězdám. To chvění, když zahlédnu noční oblohu nebo se dívám na měsíc a uvědomím si, že je to jiný vesmírný objekt, to chvění je tam stále.

 

Po maturitě jsem šla studovat slovo, český jazyk a literaturu. Ty dva obory si ale nejsou tak vzdáleny, jak se zdá. Slovo je jako celý vesmír. Jeho prostřednictvím přemýšlíme, komunikujeme, učíme se, můžeme uchopovat vjemy a dát jim jména. Hmotné i nehmotné můžeme zachytit v několika písmenech či slovech. A pak je tu celá oblast, která je za slovy, všechny jemné nuance, vše, co o slovech nevíme. Podobně jako vesmírná temná hmota a temná energie, o kterých víme v základu jen to, že jsou.

 

Slovo psané i mluvené mám ráda od mala, a moc ráda se do jeho říše vracím. Nepřeberné kombinace písmen, slov a vět, galaxie možností a významů, mezihvězdná víceznačnost, humor jemný jako mlhovina a intertextovost, která to všechno propojuje. Všechna ta zákoutí slov, shluky témat a černá díra rozumu – copak se vesmíru nepodobají? Souhvězdí jako verše – jako jednotlivá vzdálená slova, která někdo propojil významem. Galaxie jako možné fikční světy, uprostřed nichž je vždy nějaká temnota. Lety do vesmíru jako pokusy pochopit podstatu celku, který se skládá z nekonečna malých ano a ne. Smrt hvězd, ze kterých se zrodí něco nového, připomíná filosofická a spirituální témata velkých mystiků. Hmota nemůže zaniknout, může se jen proměnit. Komety a meteory jako myšlenky a nápady, které někdy jen proletí kolem, jindy ale zanechají hlubokou stopu. Měsíc jako pohled do vlastní tváře, která má vždycky i svoji odvrácenou stranu, svůj stín. Zatmění jako chvíle, kdy pohasne úplně vše. A naděje, když přesto každý den vyjde slunce.

 

Ta obyčejná pravda, že ať se díváme dalekohledem na vzdálená slunce nebo očima na hrstku hlíny, vždy máme co do činění s vesmírem, mě fascinuje. Táty už se na vesmírné news nezeptám, aspoň ne tady na zemi. Můžu si alespoň s pohledem na noční oblohu říkat, že vše, co je pro nás ve vesmíru nového, je jen něco prastarého, co trvá, a naše smrt na tom nic nezmění.

Ilustrace: Lucie Kacrová

MOONCHILD
podívej se do měsíční tváře
očima se projeď po obloze
přejeď mléčnou dráhu v malé káře
nebo v nablýskaném velkém voze
když tvůj pohled měsíc opětuje
optej se ho zpříma, co on na to
dřív, než stačí s rozedněním ujet
„co nového ve vesmíru, táto?“
„nezapomeň, že se mění směry“
hlas důvěrně známý osloví tě
odpovídat otcům mají dcery
„co nového ve vesmíru, dítě?“
„jak ty mně, já na cestu ti zářím,
poznávám se jasně ve tvé tváři“
(Anežce a Tomášovi Menčíkovým Jan Nepomuk Piskač, ReBrelové)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru